+48 91 4000 002 biuro@lgr-zalew.pl Pn-PT 8:00 - 16:00 Plac Ratuszowy 1, 72-500 Międzyzdroje   •   NIP 855-157-26-99   •   REGON 320764818   •   KRS 0000342096

Sola dorasta do 70 cm długości i maksymalnie 3 kg masy

 

Sola dorasta do 70 cm długości i maksymalnie 3 kg masy. Charakteryzuje się płaskim, owalnym kształtem ciała z oczami po tej samej stronie tułowia. Płetwa grzbietowa rozpoczyna się tuż za głową i sięga nasady ogona. Strona grzbietowa szarobrązowa do czerwonawobrązowej z dużymi, ciemnymi, nieregularnie rozmieszczonymi cętkami. Należy do najszlachetniejszych ryb o bardzo delikatnym smaku. Jest rybą chudą, o białym mięsie, wyróżnia ją niska zawartość tłuszczu i cholesterolu. Sola to także dobre źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego, selenu i witaminy D.

Sola: wartość odżywcza

Sola jest rybą chudą o niskiej zawartości tłuszczu. W 100 g mięsa znajduje się zaledwie 0,5 g tłuszczu ogółem. Wśród tłuszczów najwięcej w tej rybie jest tłuszczów jednonienasyconych oraz tłuszczów wielonienasyconych. W soli jest mała ilość cholesterolu przyczyniającego się do rozwoju miażdżycy, chorób serca czy udaru mózgu.

Sola: witaminy i składniki mineralne

Sola to dobre źródło selenu oraz witaminy D, które wykazują dobroczynny wpływ na organizm. W soli znajduje się 30,0 µg selenu, co pokrywa 55% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Selen wpływa na poprawę odporności organizmu oraz chroni krwinki czerwone przed działaniem wolnych rodników. Witamina D, której ilość w 100 g soli pozwala na pokrycie dziennego zapotrzebowania w 160%. Witamina D uczestniczy w szeregu procesów w organizmie: bierze udział w procesach metabolicznych kości, jest wykorzystywana w leczeniu chorób skóry, chorób układu krążenia oraz w zapobieganiu i leczeniu depresji.

Jak przygotowywać solę?

Solę można przygotować na wiele sposobów, jej mięso jest białe, elastyczne, bardzo soczyste oraz nie zawiera drobnych ości. Na rynku sola jest dostępna w całości, wypatroszona lub w postaci filetów. Jej jakość jest porównywalna przez cały rok, jednak smakosze uważają, że najlepsza jest wiosną, kiedy sola przebywa w wodach, które są bogate w wodorosty, co przyczynia się do poprawy jej smaku. Sola nadaje się do pieczenia, pieczenia w folii aluminiowej, duszenia, gotowania tradycyjnego, gotowania na parze, smażenia czy faszerowania. Można podawać ją z warzywami, na musach warzywnych, z salsą owocową. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do zapiekanek, risotto czy zup rybnych. Z soli można również przygotować roladki rybne oraz pulpeciki, kotleciki rybne. Ryba jest źródłem witaminy D, a jej wchłanianie można zwiększyć przez połączenie ze szpinakiembrokułami czy migdałami – stanowią one dobre roślinne źródło wapnia, zwiększającego wchłanianie witaminy D.

Na zdrowie!